Klepus – lai arī cik nepatīkams tas būtu – ir svarīga aizsargājoša organisma reakcija, reflektora atbilde uz elpošanas sistēmas kairinājumu. Klepus mums palīdz attīrīt elpošanas ceļus, izvadot gļotas, putekļus, piesārņojumus, alergēnus un citus kairinātājus.

Tiek iedalīti divi klepus veidi: sausais jeb neproduktīvais klepus un mitrais jeb produktīvais klepus. Saaukstēšanās slimību sezonā parasti parādās mitrais klepus, kurš vēlāk pārveidojas par sauso klepu. Taču sausais klepus var parādīties arī pats no sevis, un tam ir ļoti daudzi iemesli.

Šajā rakstā apspriedīsim sausā klepus iemeslus, iespējamos novēršanas un ārstēšanas veidus.

Kas raksturīgs sausajam klepum

Atšķirībā no mitrā klepus gadījumiem, sausās klepošanas laikā no elpošanas ceļiem netiek izvadītas gļotas. Sausais klepus parādās, kad elpošanas sistēmā nav lieko gļotu, kuras vajadzētu izklepot, taču elpceļi tiek kairināti vai tiek pakļauti iekaisumam.

Sausais klepus bieži sākas ar kutinošu sajūtu kaklā, kura arī aktivē klepus refleksu. Sauso klepu ir grūtāk savaldīt, un tas bieži turpinās ilgāk nekā mitrais klepus. Starp citu, sausais klepus bieži izpaužas ar garākām lēkmēm, kuras sevišķi novārdzina nakts laikā.

Sausā klepus iemesli un riska faktori

Sauso klepu var izraisīt gaisā esošie toksīni, putekļi, dūmi. 

Sausais klepus bieži ir paliekošs simptoms, pārslimojot saaukstēšanos, gripu vai citas elpceļu slimības. Tādā gadījumā klepus var turpināties pat vairākas nedēļas.

Sausais klepus var parādīties, saskaroties ar gastroezofageālā refluksa slimību (GERL), laringītu, kakla sāpēm, krupa slimību, tonsilītu (angīna), sinusītu, astmu, alerģijām un citiem elpošanas sistēmas traucējumiem, kā arī lietojot konkrētus medikamentus (piemēram, AKF inhibitorus). Tas ir arī viens no galvenajiem COVID-19 slimības simptomiem.

Lielāka varbūtība piedzīvot sausu klepu ir smēķētājiem (arī pasīvā smēķēšana ir riska faktors). Šis klepus veids nereti piemeklē cilvēkus, kuri dzīvo vietās ar piesārņotu gaisu, kā arī tiem, kas kuri slimo ar plaušu slimībām. Sausu klepu veicina saskarsme ar slimniekiem, kuri slimo ar infekciju vai alergēnu izraisītām elpceļu sistēmas slimībām.

Starp citu, tiek uzskatīts, ka sievietēm ir raksturīgs izteiktāks klepus reflekss nekā vīriešiem. Tas nozīmē, ka sievietes ir jutīgākas sausā klepus riska faktoriem.

Sausā klepus novēršana un ārstēšana

Kā jau minējām, klepus ir dabisks organisma aizsargājošs mehānisms, tādēļ ir pilnībā normāla parādība (un pat svarīga!) ir atklepoties, sajūtot kaklā kairinājumu.

Ja bieži saskaraties ar sausu klepu: 

·      parūpējieties, lai Jūsu mājās būtu pietiekošs gaisa mitruma līmenis,

·      biežāk pavadiet laiku svaigā gaisā, 

·      lietojiet vairāk siltus šķidrumus (zupas, buljonus, tējas un tml.),

·      dienas laikā izdzeriet pietiekošu ūdens daudzumu, 

·      izvairieties no alergēniem/kairinātājiem , kuri izraisa klepu (smēķēšana, smaržas, ķīmiskie sadzīves līdzekļi),

·      nodrošiniet, lai uzturā netrūktu C vitamīns, kā arī citas nozīmīgas uzturvielas, minerālvielas, vitamīni.

Sausā klepus novēršanai var palīdzēt medus (ēdot pa karotei vai izkausējot siltā ūdenī), kakla skalošana ar ūdens un sāls šķīdumu, kā arī tādu preparātu lietošana, kuri mitrina kaklu un atvieglo klepošanu. Viens no tādiem ir Immunotrofina® - izsmidzinošs līdzeklis kaklam, kurš speciāli izveidots tiem, kas saskaras ar sausu (neproduktīvu) klepu. 

Immunotrofina aerosola sastāvā ir zīda magones šķidrais ekstrakts, kuru izmantoto klepus nomierināšanai un altejas šķidrais ekstrakts rīkles iekaisumu mazināšanai. Immunotrofina izsmidzinošā līdzekļa sastāvā ir arī tradicionāli tautas medicīnā izmantojamais medus, kuram piemīt antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība. Šīs aktīvās vielas ne tikai efektīvi samitrina kaklu un atvieglo sausu klepu, bet arī atjauno veselīgu gļotādu.

Kad ir laiks vērsties pie ārsta?

Ja, novēršot riska faktorus un piemērojot simptomu ārstēšanu, sausais klepus nepāriet, klepus lēkmes paliek garākas un intensīvākas,  ir svarīgi vērsties pie ārsta. Vērts atcerēties, ka sausais klepus var ne tikai liecināt par elpošanas sistēmas iekaisumu, slimībām, bet arī signalizēt par sirds nepietiekamību. 

Pie ārsta obligāti jāvēršas arī tajos gadījumos, ja kopā ar sauso klepu pamanāmi šādi simptomi: aizdusa, ilgstošs drudzis, atklepošana ar asinīm, asiņainas gļotas, vājums, nogurums, apetītes trūkums, sāpes krūtīs neklepojot, nakts svīšana, izteikta kāju tūska.