Jūras ūdens pozitīvi ietekmē mūsu veselību, pateicoties tajā esošajiem sāļiem, minerāliem un citiem mikroelementiem, kas dabiskā veidā atrodami arī cilvēka ķermeņa šūnās un šķidrumos.

Lietderīgās jūras ūdens īpašības bija zināmas jau senajās Ķīnas, Indijas un Grieķijas civilizācijās. Hidroterapijas procedūras ar jūras ūdeni no seniem laikiem tika piemērotas imunitātes spēcināšanai, psiholoģiskās pašsajūtas uzlabošanai, dažādu slimību simptomu atvieglošanai. Pirms aptuveni diviem simtiem gadu, kad tika atklāta mūsdienu medicīnas zinātne, minerālsāļu šķīdumi tika plaši izmantoti elpošanas ceļu, acu slimību, ādas problēmu (psoriāzes, ekzēmas u.c.) ārstēšanai. 

Deguna skalošana ar jūras ūdeni ir viena no vecākajām terapeitiskajām metodēm, kura saglabājusi popularitāti pat tad, kad ir pagājušas vairākas simtgades. Un ne bez iemesla - šodien ir veikti ļoti daudzi pētījumi, kuri apstiprina jūras ūdens lietderīgumu deguna gļotādas kopšanai un ārstēšanai. 

Kā jūras ūdens ietekmē deguna gļotādu? Vai degunā izsmidzinošie līdzekļi ir droši ikdienas lietošanai, efektīvi deguna gļotādu slimību ārstēšanai? To visu atspriedīsim šajā GudraAptieka.lv rakstā. 

Piemīt efektīva attīrošā iedarbība

Jūras ūdenim piemīt detoksikācijas, attīroša iedarbība. Skalojot deguna gļotādu ar jūras ūdeni, tiek izskaloti putekļi, alergēni (piemēram, ziedputekšņi, pelējuma sporas) un citi netīrumi, kuri novājina deguna gļotādas stāvokli, veicina iekaisumu reakciju attīstīšanos. Jūras ūdens palīdz attīrīt gan deguna kanālus, gan blakusdobumus (sinusus). 

Pateicoties attīrošajai iedarbībai, jūras ūdens atvieglo elpošanu, uzlabo sinusu ventilāciju, samazina infekciju iespēju un slimību komplikāciju veidošanos.

Atjauno mitrumu 

Jūras ūdens spēj efektīvi samitrināt deguna gļotādu, ja cilvēks cieš no aizsprostota deguna vai deguna sausuma. Optimāls deguna gļotādas mitrums ir svarīgs, lai  izvairītos no dažādām infekcijām.

Ir gūts apliecinājums, ka jūras ūdens palīdz saglabāt to skropstiņu, kuras pārklāj deguna gļotādu, funkcijas. Šīs skropstiņas ir svarīgas, jo mitrina gaisu, kurš iekļūst plaušās, un aiztur tajā esošās baktērijas, vīrusus un citas kaitīgās daļiņas. Tās ir ļoti svarīgas arī mūsu ožas sajūtām. 

Spēcina dabisko deguna gļotādas aizsargfunkciju

Jūras ūdens piesātina deguna gļotādu ar mikroelementiem, kuri to labvēlīgi ietekmē. Piemēram, varš aizsargā pret infekciju slimību izraisītājiem (baktērijām, vīrusiem), mangāns samazina negatīvu alergēnu iedarbību, savukārt sērs reģenerē gļotādu.

Starp citu, jūras ūdens palielina deguna gļotādas toleranci pret kaitīgām vielām. Tas nozīmē, ka, regulāri lietojot jūras ūdeni, deguna gļotāda kļūst spēcīgāka, cīnoties ar dažādiem patogēniem.  

Atvieglo slimību simptomus un novērš to atjaunošanos 

Fizioloģiskie izsmidzinošie līdzekļi degunam ar jūras ūdeni bieži tiek rekomendēti, slimojot ar saaukstēšanās slimībām, jo tie sašķidrina deguna sekrētu, atvieglo gļotu izvadīšanu no deguna, samazina komplikāciju (sinusīta, otīta, rinofaringīta) biežumu.

Jūras ūdens var atvieglot hroniska vai alerģiska rinīta (iesnu) simptomus. Pētījumi apliecina, ka izsmidzinošie līdzekļi degunam ar jūras ūdeni ir ļoti piemēroti cilvēkiem, kuri cieš no alerģiskām augšējo elpceļu slimībām.

Starp citu, jūras ūdens tiek rekomendēts, slimojot ar dažādām deguna dobuma slimībām. Jūras ūdens attīra un sagatavo deguna dobumu citu medicīnisko preparātu lietošanai, uzlabo šo preparātu uzsūkties spēju. 

Piemērots gan pieaugušajiem, gan bērniem

Deguna skalošana ar jūras ūdeni vai medicīnisko jūras ūdens preparātu lietošana ir viens no drošākajiem un dabiskākajiem deguna gļotādas higiēnas līdzekļiem. Atšķirībā no ķīmiskajiem degunā izsmidzinošajiem līdzekļiem, kuru sastāvā ir spēcīgas aktīvās vielas, jūras ūdens iedarbojas maigi (taču efektīvi), tādēļ ir piemērots gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Jūras ūdens lietošana deguna gļotādai tiek rekomendēta arī tad, ja nesaskaraties ar deguna gļotādas slimībām – tas ir lielisks deguna higiēnas līdzeklis. Jūras ūdens izsmidzinošie līdzekļi ir lietderīgi, cenšoties samazināt alerģisko vai infekciju slimību apdraudējumu, atvieglojot šo slimību simptomus. Starp citu, aukstajā laikā šie preparāti ir vieni no labākajiem līdzekļiem gadījumos, kad deguns kļūst ļoti sauss un aizsprostots. 

Kā izvēlēties jūras ūdens izsmidzinošo līdzekli deguna gļotādai? 

Tirgū ir pieejami ļoti daudzi jūras ūdens šķīdumi un izsmidzinošie līdzekļi, kas paredzēti deguna gļotādai. Lai varētu iegādāties kvalitatīvu produktu, pievērsiet uzmanību tā sastāvam un iegūšanas veidam. 

Augstas kvalitātes preparātos ir liela filtrēta jūras ūdens koncentrācija. Jūras ūdenim vajadzētu būt ļoti tīram, attīrītam no smagajiem metāliem, organiskajiem ogļhidrātiem, pesticīdiem, insekticīdiem, kuri caur saldūdens pietekām iekļūst jūrā.

Galvenā jūras ūdens sastāvdaļa ir nātrija hlorīds (NaCl), kurš cilvēka ķermeņa šūnās un šķidrumos atrodams aptuveni 0,9 procentu apmērā. Noteikts, ka cenšoties gūt terapeitisko iedarbību, kura neizraisa blakusefektus, vislabāk ir izvēlēties deguna izsmidzinošos līdzekļus, kuros nātrija hlorīda koncentrācija sasniegtu 2,3 procentu apmēru. Vajadzētu pievērst uzmanību, ka bieži deguna izsmidzinošajos līdzekļos nātrija hlorīda daudzums sasniedz aptuveni 3,5 procentus – tāda sāls koncentrācija var izraisīt deguna gļotādas sakairinājumu. 

Vislabāk ir izvēlēties jūras ūdens preparātus, kuros esošā sāls koncentrācija pēc iespējas vairāk būtu atbilstoša koncentrācijai, kāda ir cilvēka ķermeņa šūnās. Fizioloģiskais jūras ūdens šķīdums Sterimar® – lieliska izvēle, meklējot augstākās kvalitātes, efektīvu un drošu izsmidzinošo līdzekli degunam.

Sterimar® produktu sastāvā ir liela koncentrācija 100 % dabiskā, filtrētā jūras ūdens, kas tiek iegūts netālu no Francijas pussalas Bretaņas piekrastes. Šajā reģionā iegūstamais jūras ūdens ir augstu novērtēts, pateicoties tīrajam sastāvam, lielajam minerālsāļu daudzumam un citiem jūras mikroelementiem. 

Sterimar® jūras ūdens ir dabisks, un tā sastāvā nav konservantu vai citu pievienoto vielu, savukārt sāls koncentrācija ir tāda pati, kāda cilvēka organisma šūnās, tādēļ šis preparāts ir pilnībā drošs gan bērniem, gan pieaugušajiem un piemērots ikdienas lietošanai.