Jūras aļģes: droša un iedarbīga refluksa slimības ārstēšana

Jūras aļģes: droša un iedarbīga refluksa slimības ārstēšana

Jūras aļģes: droša un iedarbīga refluksa slimības ārstēšana

 

Reflukss ir normāla fizioloģiska parādība, kas raksturīga visiem cilvēkiem. Savukārt gastroezofageālā refluksa slimība (GERS) nozīmē, ka reflukss ir kļuvis patoloģisks. Slimība veidojas, kuņģa saturam arvien biežāk plūstot atpakaļ uz barības vadu, un šis process atkārtojas. Šo nepatīkamo sajūtu dēvē par paaugstinātu kuņģa skābumu. Tomēr, kā apgalvo Viļņas Universitātes Bērnu slimnīcas Pediatrijas centra gastroenterologs Vaidots Urbons, ASP, nav cilvēku, kas reāli jūt sava kuņģa skābumu. Vairumā gadījumu skābuma sajūtu rada kuņģa skābes nokļūšana barības vadā un iespējamā gastroezofageālā refluksa slimība.

 

Kuņģa skābes vairākkārtīga nokļūšana barības vadā var izraisīt ezofagītu vai bojāt aiz barības vada esošos orgānus, piemēram, balssaites vai elpceļu sistēmu. Kuņģa saturs barības vadā var radīt brūces un pat sabojāt zobu emalju.

 

Pusaudžiem GERS izpaužas kā sāpes sirdī un duršana

Slimības galvenie simptomi ir grēmas, dedzinoša un mokoša sajūta aiz krūšu kaula un atraugas ar skābu un rūgtu saturu. Arī klepus, aizsmakums, balss zudums, nieze dziļi rīklē, sāpes krūtīs un duršana, kas atgādina miokarda infarkta simptomus. Jāatzīmē, ka sāpes un duršana krūšu zonā pieaugušajiem biežāk ir saistītas ar sirds slimībām, savukārt pusaudžiem ar GERS pazīmēm. Vēl viens slimības simptoms ir sāpes vēdera augšdaļā (epigastrija). Ja simptomi atkārtojas vismaz divas reizes nedēļā pēdējā mēneša laikā vai ilgāk, pastāv liela iespēja, ka pacients cieš no GERS.

 

Slimību var izraisīt vienkāršs klepus

Divi no visbiežāk sastopamajiem un ar GERS šķietami visnesaistītākajiem simptomiem ir hronisks klepus, kas ilgst vairākus mēnešus, un aizsmakums no rītiem. Ja aizsmakums sākas bez jebkāda iemesla (pacients nav saaukstējies vai tamlīdzīgi), to var izraisīt gastroezofageālais reflukss. GERS var veicināt arī atkārtotu pneimoniju, elpas trūkumu un astmas lēkmes.

No otras puses, pacientiem, ko bieži nomoka klepus vai pneimonija, pastāv risks saslimt ar GERS nākotnē. Tādēļ mums ir grūti noteikt, vai hronisku klepu ir izraisījusi GERS, vai otrādi. Diferenciācija ir būtiska, jo no tās ir atkarīga ārstēšana,skaidro gastroenterologs.

Reflukss var radīt arī miega traucējumus.

 

Pat mātes piens var izraisīt refluksa patoloģiju

V. Urbons, ASP, norāda, ka GERS var izpausties kā primāra slimība ar nezināmu vai neskaidru cēloni, vai kā sekundāra slimība, citas slimības komplikācija, ar skaidriem cēloņiem: Savā praksē esmu saskāries ar gadījumu, kad pie manis tika atvests trīsgadīgs bērns pēc neveiksmīgas GERS ārstēšanas. Vēlāk izrādījās, ka viņam bija smadzeņu audzējs. Par laimi, šādi gadījumi ir retums. Maniem pacientiem parasti tiek diagnosticēta alerģija pret pārtiku, kas izpaužas kā ādas izsitumi, elpas trūkums, caureja, slikta dūša, vemšana un reflukss. Mūsu nodaļā ārstējās mazulis ar smagu refluksu, ko izraisīja mātes piens. Bērns bez problēmām varēja uzņemt mākslīgo piena maisījumu. Šo iemeslu dēļ, ja bērns vai pieaugušais cieš no refluksa vai biežas vemšanas, vispirms ir jānoskaidro GERS cēloņi.

Tik pat svarīgs ir GERS pacientu psihoemocionālais stāvoklis (bērnudārzs, skola vai mājas vide). Emocionālais fons bieži izraisa gremošanas traucējumus. Slimības attīstību ietekmē arī liekais svars, smags fiziskais darbs un sports, piemēram, peldēšana.

 

Pareizs uzturs palīdz pusei pacientu

Pēc gastroenterologa domām, cilvēki ēd līdzīgu pārtiku; lielākā daļa panes jebkādus pārtikas produktus un necieš no gremošanas traucējumiem. Tikai nelielai daļai ir problēmas. Tas nozīmē, ka cēlonis var būt traucēta gremošanas sistēma, kas nepanes konkrētus produktus.

Daudzi cilvēki pēc pieredzes zina, ka skābi, cepti, taukaini, piparoti ēdieni, miltu ēdieni (miltu glutēns), gāzēti dzērieni un sintētiskie produkti (musli, kartupeļu čipsi, kečups un majonēze) kairina gremošanas sistēmu un izraisa atraugas. Arī ābolu sula un C vitamīns var negatīvi ietekmēt gremošanu. Starp citu, cilvēki, kas cenšas stiprināt savu imunitāti ar C vitamīnu, izdara sev vairāk ļauna nekā laba, jo askorbīnskābe var izraisīt barības vada eroziju.

V. Urbons, ASP, uzsver, ka GERS pacientiem pārtika ir īpaši svarīga. Pat pusei ārstējamo bērnu nav nepieciešamas zāles. Pietiek ar sabalansētu uzturu.

 

Neārstēta slimība var izraisīt vēzi

Visbiežāk cilvēki nonāk pie gastroenterologa sāpju, grēmu un skābes refluksa dēļ. Simptomi ir patiešām nepatīkami un tos nevar ilgstoši panest.

Ar laiku agresīva un nepareizi ārstēta GERS var saasināties, jo īpaši ja pacienti meklē informāciju internetā un citos avotos, un nodarbojas ar pašārstēšanos. Barības vadā var parādīties asiņojošas brūces. Ja asiņošana ilgst vienu mēnesi vai ilgāk, var iestāties dzelzs deficīta anēmija,brīdina asociētais profesors. Pēdējo 15 gadu laikā GERS pacientu skaits Lietuvā ir audzis astoņkārtīgi; mūsu slimnīcā ik gadu ārstējas 600.

Atkārtoti iekaisumi veido sašaurinājumus (rētas): pārtikas nokļūšana kuņģī kļūst sarežģītāka un tādējādi var izraisīt vēl vienu komplikāciju barības vada sašaurināšanos.

Bareta barības vads ir barības vada pirmsvēža stadija. Ja GERS kļūst hroniska, tās saasināšanās rada lielu barības vada adenokarcinomas risku. Tā ir viena no biedējošākajām onkoloģiskajām slimībām, jo ​​tā ir neārstējama. Pacientu skaits Lietuvā katru gadu palielinās; gadā tiek konstatēti aptuveni 200 gadījumi.

 

Kuņģa skābuma samazināšana ir bīstama!

Gastroezofageālās refluksa slimības ārstēšana ir diezgan sarežģīts process, jo slimības cēloņi ir gandrīz nenosakāmi. Pirmais ārstēšanas solis ir predisponējošu faktoru novēršana: uztura, kā arī darba un atpūtas veidu pielāgošana. Ja tas nepalīdz, tiek izrakstītas zāles.

GERS zāles ir simptomātiskas. Diemžēl nav citas alternatīvas. Lielākā daļa cilvēku cenšas samazināt kuņģa skābumu, bet tas nav risinājums. Kuņģa skābe ir nepieciešama normālai kuņģa darbībai un pārtikas sadalīšanai. Samazinot skābumu, mēs graujam gremošanas sistēmu. Kuņģa skābes ķīmiska neitralizācija pārvērš kuņģa fermentu sterilizācijas iekārtu baktēriju inkubatorā. Ir novērots, ka pacienti ar nopietnām un hroniskām slimībām, kurus ārstē intensīvās terapijas nodaļās, izmantojot skābuma inhibitorus, ir pakļauti lielākam riskam saslimt ar pneimoniju un bakteriālo bronhītu. Tam par iemeslu ir tas, ka kuņģa baktērijas iekļūst elpceļos un izraisa minētās slimības. Pārāk mazs skābes un pepsīna daudzums kuņģī veicina olbaltumvielas alerģijas un atsevišķu produktu nepanesības risku,gastroenterologs V. Urbons brīdina par kuņģa skābes daudzuma samazināšanas bīstamajiem aspektiem.

Related products

Atpakaļ