Kā novērst refluksu?

Kā novērst refluksu?

Vai bieži jūtas grēmas vēdera augšdaļā? Vai ciešat no klepus jau pāris mēnešus, kaut arī neesat bijis saaukstējies? Vai bieži pamostaties naktī, jo jūtat nepatīkamu spiedienu vēdera augšdaļā, kas neļauj jums gulēt? Ja atbilde uz šiem jautājumiem ir , ir ieteicams apmeklēt gastroenterologu, lai uzzinātu par refluksu un kā to novērst.

Kas ir reflukss un GERS

Reflukss ir nekontrolēta kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas satura atgriešanās barības vadā. Tas ir normāls process, kas var notikt vairākas reizes dienā pēc ēšanas, neradot nepatīkamas sajūtas un nekaitējot barības vadā esošajai gļotādai. Ja refluksa saturs ir virs normas robežas un notiek bieži, tas liecina par GERS gastroezofageālā refluksa slimību. Saskaņā ar NCIB, 8,8-25,9% eiropiešu cieš no GERS simptomiem.

GERS simptomi

Lielākā daļa pacientu ziņo par galvenajiem slimības simptomiem grēmām. Tās raksturo dedzinoša un mokoša sajūta aiz krūšu kaula un biežas atraugas pēc ēšanas ar skābu vai rūgtu saturu. Skābes refluksa saturs kairina elpceļu gļotas un izraisa hronisku klepu, ko nevar izskaidrot ar saaukstēšanos vai citu augšējo elpceļu saslimšanu, rīta aizsmakumu un niezi rīklē, kā arī sāpes un duršanu krūšu kurvī un augšdaļā, kas atgādina miokarda infarkta simptomus. Jāatzīmē, ka pusaudžiem simptomi bieži ir saistīti ar GERS, savukārt vecāka gadagājuma cilvēkiem tie nozīmē sirds slimības. Turklāt reflukss var būt viens no bezmiega cēloņiem, jo, cilvēkam atrodoties guļus stāvoklī, kuņģa saturs var vieglāk nokļūt barības vadā. Aizdomas par GERS ir pamatotas, ja simptomi atkārtojas vairākas reizes nedēļā un ilgts vairāk nekā mēnesi.

Iespējamie GERS cēloņi

Lai saprastu, kas izraisa GERS, ir svarīgi zināt, kādēļ kuņģa saturs barības vadā rada lielas problēmas. Kuņģī atrodas kuņģa sula, kā pamatsastāvdaļas ir sālsskābe un fermentējošs pepsīns. Šīs vielas palīdz sagremot pārtikā esošās olbaltumvielas un darbojas kā baktericīdi (nogalinot pārtikas baktērijas). Tās arī pārveido kuņģa sulu skābā šķidrumā, kas saēd barības vada gļotādu, līdzīgi kā citrona sula uz jutīgas ādas.

Kādēļ skābe plūst atpakaļ uz kuņģi?

Pārejas posmā starp barības vadu un kuņģi atrodas muskuļu slānis, kas veido apakšējo barības vada sfinkteri. Norijot pārtiku, sfinkteris atveras, ļauj ēdienam nokļūt kuņģī un pēc tam saraujas, lai nepieļautu, ka kuņģa saturs nokļūst atpakaļ barības vadā. Arī peristaltiskās (viļņojošās) barības vada kustības virza ēdienu uz kuņģi. GERS parasti attīstās, jo ir traucēta sfinktera saraušanās darbība starp ēdienreizēm. Reflukss ar skābo saturu kairina barības vada gļotas un izraisa ezofagītu barības vada iekaisumu, kas izpaužas kā barības vada gļotādas erozija un asiņošana. Atcerieties: vemjot asinis no barības vada, izvemtajā saturā redzamas spilgti sarkanas asinis. GERS izraisa arī kuņģa apakšdaļas trūce stāvoklis, kad daļa kuņģa izslīd caur diafragmu un neļauj barības vada sfinkterim novērst refluksu. GERS iespējamība ir daudz lielāka, ja cilvēks cieš no abiem minētajiem stāvokļiem.

Pastāv arī vairāki sekundāri GERS cēloņi, tostarp vāja vai slikti koordinēta barības vada kustība, lēnāka siekalu sekrēcija, lai aizsargātu barības vada gļotas no skāba satura, palielināta kuņģa sulas skābuma pakāpe un žults satura nokļūšana kuņģa saturā. Ja minētie procesi netiek apturēti, var attīstīties arī patoloģiska barības vada sašaurināšanās, rīšanas traucējumi un barības vada vēzis.

Kā mazināt nepatīkamos simptomus

Tā kā ir daudzi faktori, kas var izraisīt nepatīkamos simptomus, simptomu ārstēšana ir atšķirīga. Pati pirmā lieta, kas jādara, ir jādodas pie sava ģimenes ārsta vai gastroenterologa uzreiz pēc pirmajām simptomu izpausmēm, jo lielāko daļu GERS gadījumu novērš, izvēloties pareizu uzturu. Ja uzturs nedod rezultātu, ārsti piedāvā farmaceitisku ārstēšanu. Visplašāk izmantotie un zināmie preparāti ir ūdeņraža receptoru blokatori (tā sauktie H2 receptoru blokatori). Daudzas zināmas zāles satur aktīvo vielu protonu sūkņa inhibitoru.Šai vielai raksturīga ilgstoša iedarbība un bojātās barības vada gļotādas atjaunošanās veicināšana. Kuņģa skābuma mazināšanai lieto antacīdus; tie nenovērš simptomu cēloņus un bieža zāļu lietošana var izraisīt daudzas blakusparādības, piemēram, caureju vai aizcietējumus, jo tās negatīvi ietekmē kuņģa gremošanas funkciju. Ārsti var izrakstīt arī zāles vāja barības vada sfinktera stiprināšanai. Tām ir mazāk blakusparādību, bet tās var izraisīt nogurumu un apjukumu. Iespējams, ka vismazāk blakusparādību ir magnija alginātam dabīgai vielai, ko iegūst no brūnajām jūraszālēm, un tā ir vairāk mehāniska nekā ķīmiska; magnija algināts kuņģī piepūšas, veidojot viskozu barjeru, kas novērš skābā kuņģa satura atgriešanos barības vadā. Tā iedarbība ilgst vairākas stundas, un pēc tam viela tiek izvadīta ar ekskrementiem, nenokļūstot asinīs. Magnija algināts ir drošs ilgstošai lietošanai.

Gastrotuss®      

Antirefluksa sīrups

 Ludzu, uzmanīgi izlasiet šo instrukciju pirms preparāta lietošanas.

 1. Kas ir Gastrotuss® sīrups, un kādiem nolūkiem to lieto

Gastrotuss® sīrups ir medicīniskais preparāts ar mehānisku darbību gastroezofageālā un/vai laringofaringeālā refluksa ārstēšanai. Tas samazina tādus simptomus kā kuņģa skābes un barības vada atvilnis, piroze (grēmas), kamola vai svešķermeņa sajūta kaklā, deguna un rīkles iekaisums, atraugas, vēdera uzpūšanās, klepus, disfonija (balss aizsmakums); kā arī visus citus simptomus, kuru iemesls ir gastroezofageālā un/vai laringofaringeālā refluksa slimība.

Gastrotuss®sīrups palīdz gastroezofageālās un/vai laringofaringeālās gļotādas re-epitelizācijai.

Gastrotuss®sīrups samazina barības atrašanās laiku kuņģī.

Iekšķīgai lietošanai.

2. Kas jāzina pirms Gastrotuss®sīrupa lietošanas

• Nelietot gadījumos, kad ir zināma paaugstināta jutība pret kādu no Gastrotuss®sīrupa sastāvdaļām (sk.6.punktu).

• Pirms Gastrotuss®sīrupa lietošanas grūtniecības vai zīdīšanas laikā konsultēties ar ārstu.

• Produkts var būt vairāk vai mazāk viskozs, bez kvalitātes pasliktināšanās.

• Sīrupam ir pieļaujami lielāki vai mazāki saduļķojumi un/vai nelielas krāsas izmaiņas, kuras neietekmē produkta kvalitāti.

3. Kā lietot Gastrotuss®sīrupu

Vienas devas paciņa

Pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma:

Deva ir 20 ml paciņa pēc galvenās ēdienreizes un pirms gulētiešanas, vai sekot ārsta norādījumiem, ja preparāts ir nozīmēts savādāk.

4. Brīdinājumi

• Blakusparādību gadījumā pārtraukt lietošanu un konsultēties ar ārstu.

• Nepārsniegt ieteiktās devas un sekot ārsta norādījumiem.

• Gastrotuss® sīrups ir jālieto pēc citiem nozīmētajiem medikamentiem vai ārstnieciskajiem līdzekļiem.

• Pirms lietošanas pārliecinieties, ka iepakojums ir neskarts.

• Nelietot sīrupu pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.

• Derīguma termiņš attiecināms uz produktu,kurš pirms atvēršanas ir pareizi uzglabāts.

5. Kā uzglabāt Gastrotuss® sīrupu

• Glabāt bērniem nepieejamā un nesasniedzamā vietā

• Uzglabāt istabas temperatūrā, sargāt no karstuma iedarbības.

6. Papildus informācija

Sastāvs: Magnija algināts, simetikons, fruktoze, ksantāna sveķi, medus, D-pantenols, ārstniecības altejas un zīda magones šķidrie ekstrakti, cinka oksīds, nātrija bikarbonāts, nātrija hidroksīds,metil-p-hidroksibenzoāts, propil-p-hidroksibenzoāts, dabīgie aromatizētāji, eritrozīns (E127), attīrīts ūdens.

Related products

Atpakaļ