Dzīve ir vieglāka bez alerģiskā rinīta

Dzīve ir vieglāka bez alerģiskā rinīta

Dzīve ir vieglāka bez alerģiskā rinīta

Renātei pavasara tuvošanās vienmēr sagādāja raizes. Ziedoši koki nozīmēja asaras, jo jutība pret bērzu un alkšņu ziedputekšņiem izraisīja acu niezi, asarošanu un rinītu. Tas viss pārgāja, kolīdz viņa izmēģināja alergēnspecifisko imūnterapiju.

Pavasara rinīts nebija Renātes vienīgā problēma; viņai bija alerģija arī pret konkrētiem pārtikas produktiem. Viņa nevarēja ēst ābolus, bumbierus, aprikozes un persikus pat pēc ziedēšanas laika. Jau iekožoties augļos, viņas mute sāka niezēt, bet lūpas un mēle pietūka. Visspēcīgākā reakcija bija no persikiem un aprikozēm, līdz galu galā Renāte saņēma alergēnspecifisko imūnterapiju. Terapija ilga trīs gadus, bet jau otrajā gadā viņa pamanīja, ka var ēst ābolus un bumbierus.

“Nedaudz vēlāk viņa varēja mieloties arī ar persikiem un aprikozēm bez jebkādas alerģiskas reakcijas. Turklāt pazuda arī alerģiskais rinīts un pacientei nebija nepieciešamas nekādas citas zāles,” par to, kā Renātei veiksmīgi izdevās atbrīvoties no alerģiskā rinīta, stāsta alergoloģe un klīniskās imunoloģijas speciāliste Audra Blažiene, ASP, MD.

Medicīniskās diagnostikas un ārstniecības centra Pulmonoloģijas un alergoloģijas nodaļas vadītāja atceras vēl kādu pacientu. Algimantam – vecāka gadagājuma kungam – bija alerģija pret putekļu ērcīti. Vīrietis bija izmēģinājis alergēnspecifisko imūnterapiju sen atpakaļ un bija ļoti apmierināts ar to, jo viņam divdesmit gadus pēc terapijas joprojām nebija atgriezušies alerģijas simptomi. Algimants zināja, kā rīkoties, kad alerģiskais rinīts atgriezās. Atkārtota terapijas kursa rezultātā simptomi pakāpeniski izzuda. Šobrīd viņam nav ne rinīta, ne jālieto medikamenti.

Mazo Matīsu agrāk mocīja spēcīga alerģiska reakcija. Pirmajās koku ziedēšanas dienās bērns kļuva gandrīz akls: viņa plakstiņi un konjunktīva pietūka un parasti beidzās ar smagu iekaisumu.

Viņš cieta arī no smaga rinīta. Pielietojot alergēnspecifisko imūnterapiju, simptomi kļuva arvien maigāki, līdz galu galā izzuda pavisam un bērns bija vesels.

-          Cilvēki, kas cieš no alerģiskā rinīta, aptiekās tērē simtiem eiro. Kādēļ alergēnspecifiskā imūnterapija ir iedarbīgāka par parastajām pretalerģijas zālēm?

-          Alergēnspecifiskā imūnterapija ir vienīgā metode, kas spēj izārstēt alerģiju. Tā maina imunitātes reakciju pret alergēniem un organisms uz tiem sāk reaģēt tāpat kā veseliem cilvēkiem. Ja pacients lieto zāles pret alerģisko rinītu, viņš/viņa nevar pilnībā izārstēties, jo zāles atvieglo slimības simptomus, bet nemaina organisma reakciju pret to.

 

-          Vai alergēnspecifiskā imūnterapija palīdz visiem pacientiem?

-          Aptuveni 80 procentu pacientu pēc terapijas var atteikties no pretalerģijas zālēm. Alerģiskā rinīta simptomi, ja tādi vēl ir, kļūst mazāk traucējoši. Terapijas iznākumu ietekmē daudzi faktori, piemēram, imūnsistēmas īpašības, jutību izraisošo alergēnu veids un daudzums, kā arī slimības ilgums.

-          Kādēļ alerģisko rinītu būtu jāārstē pēc iespējas agrāk?

-          Jo reakcijas izraisošo alergēnu skaits ar laiku var palielināties. Parasti cilvēkam ir alerģija pret vienu alergēnu grupu, piemēram, ziedputekšņiem. Vēlāk attīstās jutīgums pret zāli, putekļu ērcīti un citiem alergēniem. Ja ārstēšana tiek uzsākta slimības sākuma stadijā, ir iespējams novērst organisma jutību pret citiem alergēniem. Ārstēšana ir nepieciešama, lai novērstu slimības saasināšanos. Ir plaši zināms fakts, ka agrīnais atopiskais dermatīts var ātri vien pārtapt alerģiskā rinītā, kas galu galā pārtop bronhiālajā astmā. Ja alergēnspecifiskā imūnterapija tiek pielietota alerģiskā rinīta periodā, ir iespējams novērst bronhiālās astmas attīstību.

Alergēnspecifiskā imūnterapija ir pieejama bērniem no 6 gadu vecuma un pieaugušajiem.

-          Vai Jums ir daudz pacientu, kam tiek veikta šāda terapija?

-          Atklāti sakot, līdz šim ļoti maz. Iespējams, cilvēkus biedē ārstēšanas ilgums. Bet šīm bailēm nav pamata. Alergēnspecifiskajai imūnterapijai ir dažādi preparāti. Daži jālieto 3-5 gadus pēc kārtas (pirmā injekcija, pēc tam injekcija reizi nedēļā un tad – reizi mēnesī). Otrs kurss ir daudz īsāks: 6 injekcijas katru otro nedēļu 3 gadus pēc kārtas ir pietiekami. Šo metodi var pielietot tikai pirms ziedputekšņu sezonas sākuma.

Alergologs ieteiks vislabāko terapijas laiku un veidu. Problēma slēpjas tajā, ka valsts nekompensē alergēnspecifisko imūnterapiju un pacientus var biedēt cenas. Tomēr, ja salīdzina izmaksas, ko prasa zāles par simptomu atvieglošanu, nevis alerģijas ārstēšanu, izmaksas ir daudz lielākas nekā imūnterapijas cena.

Sterimar

Lietuvos rytas

sveikatosgidas /gyvenimobūdas

2014. gada 18. janvārī

Medicīniskās diagnostikas un ārstniecības centrs

V. Grybo 32A, Viļņa

Reģistrācija un informācija

8 5 233 3000, (8 698) 00 000

www.medcentras.lt

Atpakaļ