Bērnu imunitātes raksturojums

Bērnu imunitātes raksturojums

 Imunitāte ir cilvēka organisma spēja pasargāt sevi no infekcijām un citiem ģenētiskiem svešķermeņiem. Tā ir orgānu, šūnu un bioloģiski aktīvo vielu sistēma, kuras funkcija ir aizsargāt ķermeni no visiem ģenētiskiem svešķermeņiem. Imūnsistēmas orgānus klasificē kā primāros orgānus (kaulu smadzenes un aizkrūts dziedzeris, kur rodas un tiek diferencētas imūnsistēmas šūnas) vai sekundāros orgānus (adenoīdi, mandeles, limfmezgli, liesa, Peijera plātnītes tievajā zarnā un apendicīts, kas cīnās pret svešķermeņiem).

Imūnsistēma var būt dabiska vai iegūta.

Dabīga (nespecifiskā) imunitāte nozīmē pašaizsardzības mehānismus, kas ir pieejami cilvēka organismā pirms jebkādas saskares ar slimības ierosinātājiem vai citiem svešķermeņiem. Sistēmā ietilpst fizikālās un ķīmiskās barjeras (āda, gļotas un taukskābes), imūnsistēmas šūnas (fagocīti un citi) un dažādas bioloģiski aktīvas vielas.

Iegūtā (specifiskā) imunitāte ir pašaizsardzības mehānismi, kas iedarbojas, saskaroties ar infekcijām vai ģenētiskiem svešķermeņiem un kas raksturīgi šīm infekcijām vai vielām. Sistēmai pieder dažādas imūnsistēmas šūnas (T un B limfocīti, APL).

Pilna cilvēka imunitāte ir atkarīga no iepriekšminēto orgānu, šūnu un vielu labas darbības un mijiedarbības. Tā ir sarežģīta pašregulējoša sistēma. Ja vienas saites darbība ir traucēta, var tikt izjaukta visa sistēma.

Imūnreakcija ir sarežģīts process, kas ietver daudzas imūnsistēmas saites. Kad patogēns nonāk cilvēka organismā, tam jātiek pāri ādas, elpceļu un gremošanas sistēmas barjerām. Ja tas izdodas, infekcijai fagocitozes ceļā tālāk uzbrūk neitrofili, makrofāgi un citas šūnas. Makrofāgi ir viena no svarīgākajām imūnreakcijas mehānismā iesaistītajām šūnām, kuru aktivitāte ir ļoti nozīmīga slimības attīstībai.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju, ģimenēs augoši bērni, kas bieži slimo un ir izolēti no citiem bērniem, slimo biežāk nekā 4 reizes gadā. Bērni, kas bieži slimo un aug kopā ar citiem bērniem, slimo biežāk nekā 10-11 reizes gadā. Elpceļu slimības veido 80-85% no visām bērnu saslimšanām; 90-93% no tām ir elpceļu infekcijas un gripa.

Saslimstība palielinās no septembra līdz decembrim, kad bērni sāk apmeklēt bērnudārzus un skolas; svarīgs ir arī emocionāls un fizisks stress. Bērni bieži slimo ar elpceļu infekcijām līdz pat maijam. Bērniem, kas biežāk uzturas citu bērnu sabiedrībā, saslimšana ir biežāka, jo tie ir regulārā saskarsmē ar slimiem cilvēkiem, kā arī viņu imunitāte nav pilnībā nobriedusi. Paši mazākie bērni jāsargā no radiem, kā arī brāļiem un māsām, kas iet bērnudārzā un cieš no rinīta un klepus. Šis ir grūts uzdevums, jo nav iespējams pilnībā pasargāt mazuļus no slimajiem vai infekciju nēsātājiem. Tomēr gudras mātes, kam interesē ģimenes veselība, var palīdzēt saviem mazuļiem. Galvenie līdzekļi ir mātes piens, svaigs gaiss, kondicionēšana un mazuļa higiēna. Diemžēl zīdaiņi nevar izvairīties no elpceļu infekcijām. Pirmajās dzīves dienās var izmantot kvalitatīvus, uzticamus un labi pārbaudītus imūnmodulatorus (zāles, kas paredzētas imūnsistēmas darbības uzlabošanai), kas stiprinās mazā organisma imunitāti.

Ir dažādi imūnmodulatoru veidi. Labāk zināmie un uzticamie ir augu adaptogēni, tostarp ehinācijas un glikāna produkti.

Glikāns ir dabisks polisaharīds, kas atrodams raugos, graudu kultūrās un jūras aļģēs. Attīrīts glikāns (īpaši beta-1,3-glikāns) ir spēcīgs imūnsistēmas veicinātājs. Beta glikāna imunitātes aktivizēšanas potenciālu zinātnieki pamanīja 1940. gadā, kad maizes cepšanai izmantotajā raugā tika konstatēta vienkārša viela, kas aizsargā no brūcēm, infekcijām, traumām un vēža. Glikāns piesaistās makrofāgiem, kas ir vienas no svarīgākajām imūnsistēmas šūnām, un aktivizē tās. Aktivētās šūnas kļūst aktīvākas un uzbrūk svešķermeņiem vēl spēcīgāk, tādējādi uzlabojot imūnsistēmas darbību. Tādā veidā bērni saslimst retāk un slimības noris vieglāk.

Atpakaļ